Kreowanie przestrzeni

Właściwie zaprojektowane przestrzenie publiczne są korzystne zarówno dla społeczeństwa, jak i środowiska naturalnego. Idealnym na to przykładem jest park w Brooklynie, który dzięki odpowiedniemu zagospodarowaniu stał się domem dla ponad 200 gatunków ptaków. Ponadto, przestrzenie miejskie zmniejszają uzależnienie ludzi od samochodu, zachęcając do spacerów i poznawania okolicy podczas spacerów. Jak jednak zaprojektować przestrzeń, aby ludzie chcieli do niej powracać?

Kluczem do stworzenia atrakcyjnej przestrzeni publicznej jest posiadanie czterech kluczowych cech: dostępność, funkcjonalność, komfort i wartość społeczna.

Dostępność

Dobrze zaprojektowane miejsce publiczne jest łatwo dostępne i dobrze widoczne. W okolicy powinny znajdować się miejsca parkingowe bądź swobodny dostęp do transportu publicznego. Należy także zadbać o to, aby dane miejsce było bezpieczne – o wiele przyjemniej spaceruje się wzdłuż sklepów, aniżeli po pustej działce.

Funkcjonalność

W tym przypadku chodzi głównie o urządzenia, które znajdą się na danej przestrzeni. Może to być plac zabaw, ławka, czy miejsce do gry w szachy – najważniejsze jednak, aby dostęp do nich był swobodny. Podobnie sprawa wygląda ze ścieżkami – droga prowadząca donikąd jest bezużyteczna, tak jak przyrządy, z których nie można skorzystać.

Komfort

Wygodne miejsce do siedzenia w parku bądź na plaży sprawia, że ludzie chętniej do niego powracają. Z tego powodu warto zadbać o wygodę danej przestrzeni, która ściśle łączy się ze sposobem, w jaki dane miejsce jest postrzegane.

Wartość społeczna

Jest to cecha, którą zdecydowanie najtrudniej osiągnąć, jakkolwiek, budując miejsce, w którym można spotkać znajomych bądź nie ma się oporów, aby porozmawiać z nieznajomymi, jest kluczem do sukcesu. 

Dodaj komentarz