Zarówno w życiu codziennym, zawodowym, jak i w zawodzie wokalisty ogromne znaczenie ma głos: jego barwa, siła i wysokość. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak dużą rolę głos odgrywa w naszym wizerunku i odbiorze danej osoby przez otoczenie. To on nadaje znaczenia i wyrazu komunikatom, może świadczyć o optymizmie i pewności siebie lub też przygnębieniu i niezdecydowaniu nadawcy przekazu.
Czego uczy trener emisji głosu?
Głos niesie za sobą ukryty potencjał — jest w pewnym stopniu naszą wizytówką i podświadomie wpływa na to, jak odbierają nas inni. Aby sprawniej przemawiać, ładniej śpiewać czy zyskać pewności podczas rozmów z nieznajomymi warto zainwestować w ćwiczenia emisji głosu. Takie warsztaty obejmują ćwiczenia oddechowe, pracę nad wyraźną artykulacją, poznanie zależności ciało – emocje – głos czy naukę swobodnego mówienia bez stresu. Przy śpiewaniu, jak i wygłaszaniu przemowy niemałe znaczenie ma intonacja i modulacja, które również będą zagadnieniem na kursie. Każdemu, kogo interesuje trener emisji głosu Warszawa oferuje wielu profesjonalistów w tym zakresie. Nauczą oni kursantów m.in. wydłużenia fazy wydechowej połączonej z wydłużoną emisją samogłosek, odpowiednio szerokiego otwierania jamy ustnej na fonowanych samogłoskach czy ćwiczeń motoryki narządów mowy obejmujących w głównej mierze żuchwę i język. Ćwiczenia emisji głosu mogą kojarzyć się również z zawodem aktora, który często przed występem wykonuje zabawną rozgrzewkę ustami: cmoka, unosi górną wargę do nosa, gwizda czy parska. Wszystkie tego typu czynności to doskonała rozgrzewka dla uzyskania prawidłowej emisji głosu.
W trening emisji głosu powinny zainwestować w szczególności wszystkie osoby pracujące głosem, a więc nauczyciele, spikerzy radiowi, prezenterzy telewizyjni, śpiewacy czy wykładowcy. Umiejętne posługiwanie się nim sprawi, że będzie możliwie zredukowanie nieprzyjemnego bólu i napięcia, usprawnienie pracy oddechem oraz udoskonalenie artykulacji i modulacji podczas mówienia.