Czy warto przewijać silnik?

 

Każda fabryka lub inny punkt usługowy wytwarzający różnego rodzaju asortyment swoją działalność opiera na maszynach produkcyjnych. To one, bardziej lub mniej zautomatyzowane wytwarzają dobra. Źródłem mocy tych urządzeń jest energia elektryczna. Napędzane są silnikami elektrycznymi jedno lub trójfazowymi. Silniki te jednak czasami ulegają uszkodzeniu. Czy zawsze wtedy musimy kupować nowy? To często wydatek kilku albo i nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Otóż nie, z każdej sytuacji są przynajmniej dwa wyjścia. Jednym jest kupno nowego. A drugim?

Stare lepsze od nowego – regeneracja silników

przewijanie silników elektrycznychSilnik elektryczny można zregenerować. Proces ten w przypadku silników nazywamy przewijaniem lub przezwajaniem. Polega ono na demontażu starego uszkodzonego/przepalonego uzwojenia, w jego miejsce miejsce nawijane są nowe zwoje z drutu nawojowego. Dlaczego warto? Otóż przewijanie silników elektrycznych w żaden sposób nie zmniejsza ich sprawności, często dzieje się wręcz przeciwnie – regeneracja poprawią osiągi i sprawia, że silnik jest bardziej odporny na przegrzanie. Dzieje się tak dzięki rozwojowi i zastosowaniu nowoczesnych technologii. Silnik przezwajany ma już kilka lub kilkanaście lat pracy za sobą, podczas regeneracji dostaje nowe uzwojenie z komponentów wykorzystywanych dzisiaj, które mają dużo lepsze właściwości niż w momencie kiedy był produkowany. Jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę, że starsze egzemplarze mają dużo trwalszą konstrukcję, to w połączeniu z nowym uzwojeniem zyskują nową jakość. Jest to jakość często nieosiągalna nawet dla nowych silników, których korpusy czy kołnierze mocujące nie są już tak wytrzymałe.

Opisany powyżej proces przewijana silników pokazuje, że nie zawsze stary element  machiny produkcyjnej musimy zastępować nowym. A jeśli do tego mamy pewność, że regeneracja starego może nam dać lepszy efekt niż zakup nowego, to wybór tej lepszej opcji staje się już oczywisty.