Czym jest szkło szafirowe?

 

Ze względu na rozwój różnych technologii, w naszej rzeczywistości wciąż pojawiają się wynalazki, które często są niczym innym jak ulepszoną wersją rozwiązań, które już bardzo dobrze znamy. Innowacje wprowadzane są w różnych dziedzinach, również w zakresie tworzyw, które są wykorzystywane do tworzenia większych całości. Jednym z takich tworzyw jest szkło.

Wykorzystanie szkła szafirowego

szkło szafiroweSzkło popularnie kojarzy się nam z dość kruchym materiałem, który jest podatny na uszkodzenie. Jednak w ostatnim czasie na rynku pojawiło się szkło szafirowe, które charakteryzuje się zdecydowanie większą odpornością na uszkodzenia. Z tego też powodu szkło tego typu wykorzystywane jest bardzo często do wykonywania szkiełek do zegarków, przede wszystkim tych, które nosimy na nadgarstku. W momencie, gdy tarcza naszego zegarka wykonana jest ze szkła szafirowego nie musimy martwić się zarysowaniami czy pęknięciami, których moglibyśmy się obawiać podczas codziennego użytkowania naszego zegarka. Czasami szkło szafirowe wykorzystywane jest również do zabezpieczania ekranu telefonu komórkowego. Z tworzywa tego typu wykonywane są bowiem zabezpieczające szybki, które naklejamy na powierzchnię ekranu telefonu lub innego urządzenia mobilnego, chcąc je zabezpieczyć przed uszkodzeniami, które uniemożliwią w pełni efektywne korzystanie z danego sprzętu, ograniczając jego funkcjonalność.

Szkło, które przez naukowców zostało nazwane szafirowym, charakteryzuje się wieloma różnorodnymi właściwościami, które sprawiają, że jest niezwykle przydatne jako część większej całości. Wiele urządzeń produkowanych w obecnych czasach uwzględnia w swoim projekcie wykorzystanie szkła szafirowego chociażby do wykonania szyby zabezpieczającej powierzchnię urządzenia elektronicznego.