Ile kosztuje badania na kleszcza?

Kleszcze są rodziną pajęczaków z podgromady roztoczy, przed którymi ciężko się uchronić. Głównie za sprawą ich niewielkiego rozmiaru, przez co ciężko jest je dostrzec na własnym ubraniu, a co dopiero na trawie czy liściach.

Jak wglądają badania na boreliozę?

badanie po ugryzieniu kleszczaMogłoby się wydawać, że ukąszenie kleszcza nie jest niczym nadzwyczajnym, gdyż w większości przypadków nie dochodzi do zakażenia boreliozą. Jednakże nigdy nie wiadomo, który kleszcz jest nosicielem wirusa i spowoduje zakażenie. Przeważnie około kilku tysięcy osób, każdego roku jest leczonych z powodu boreliozy, którą zarazili się od kleszcza. Pomimo wielu lat badań nad tą chorobą, ciągle nie wynaleziono skutecznej szczepionki, dlatego też konieczne jest uważne obserwowanie swojego ciała, aby na czas dostrzec niepokojące objawy. Przeważnie badanie po ugryzieniu kleszcza jest przeprowadzane w pierwszych dobach po zaistniałym fakcie, ale jest to możliwe tylko wtedy, kiedy wiemy albo podejrzewamy, że doszło do ukąszenia. Nie jest to proste, ponieważ tylko u około trzydziestu procent pacjentów występuje charakterystyczny rumień wędrujący w kształcie owalu, który można zaobserwować w miejscu ukąszenia. W przypadku pozostałych osób, mogą ale nie muszą się pojawić inne objawy, dlatego też pod tym względem jest to niebezpieczna. Każdego roku choruje na nią około kilku tysięcy osób i w większości przypadków w ciągu kilku tygodni wracają do zdrowia, ponieważ stosowana jest specjalna antybiotykoterapia. Szybka reakcja, daje całkowite wyzdrowienie.

Kleszcze mogą powodować kleszczowe zapalenie opon mózgowych, które jest szczególnie niebezpieczne z uwagi na przebieg i komplikacje. Na tą chorobę jest szczepionka, ale na boreliozę jeszcze nie została wynaleziona. Najlepsze rezultaty daje stała obserwacja i zasłanianie skóry.