Jakiego betonu używa się do budowy dróg?

Wiele osób zastania się, z jakich surowców tworzy się nawierzchnię dróg, po której poruszamy się codziennie w drodze do szkoły czy pracy. Najczęściej do jej wytworzenia wykorzystuje się różne rodzaje betonu, zwłaszcza te, które cechują się dużą odpornością na ścieranie oraz elastycznością. Z tego też względu taki rodzaj zaprawy wykorzystuje się również podczas budowy przydomowych chodników jak i boisk.

Właściwości batonu asfaltowego

beton asfaltowyZ pewnością każdy z nas zastanawiał się kiedyś, w jaki sposób tworzone są nawierzchnie dróg i chodników, po których codziennie się poruszamy i jak jest to możliwe, że nie ulegają one uszkodzeniu nawet po intensywnym użytkowaniu. Kluczowe jest zastosowanie do budowy dróg specjalnej zaprawy, znanej jako beton asfaltowy lub tez asfaltobeton. Jest to materiał pochodzenia naturalnego, o charakterystycznej konstrukcji i barwie, najczęściej od ciemnobrązowej aż po czarną. Cechą charakterystyczną betonu asfaltowego jest fakt, że składa się on z dwóch głównych struktur  – rozproszonej i rozpraszającej, które nadają mu wspomnianą wcześniej trwałość. Oprócz budowy dróg i chodników stosuje się go również do produkcji papy, a nawet jako materiał izolacyjny, czyli tak zwany lepik. To czy nawierzchnia będzie trwała, zależy głównie od jakości zastosowanego do jej wytworzenia betonu asfaltowego. Najwyższą jakość betonu rozpoznamy łatwo dzięki jego temperaturze mięknienia, ciągliwości, oraz łamliwości. Początkowo beton asfaltowy był stosowany w celach profesjonalnych, ostatnio widać zwiększone zainteresowanie nim przez użytkowników prywatnych.

Bez specjalistycznej zaprawy, zwanej betonem, trudno wyobrazić sobie niezbędne nam drogi czy chodniki. Trwałość dróg i chodników zależy głównie od jakości zastosowanego do ich budowy betonu. Powinien on się charakteryzować jak największą ciągliwością i jak najwyższą temperaturą mięknienia, a by stworzone przy pomocy tego surowca drogi były odpowiednio trwałe.