Kable światłowodowe wyprą kable miedziane

Wraz z rozwojem technologii niezwykle popularne w ostatnich latach stały się kable światłowodowe. Pozwoliły one na duże przyspieszenie w przesyle informacji. Z powodzeniem zastępują one kable miedziane. Jedyny minusem światłowodów jest ich cena. Poza nią, we wszystkich pozostałych kwestiach, biją na głowę swoje miedziane odpowiedniki.

Światłowody przyszłością przesyłu danych

kabel światłowodowy transmisyjnyKable światłowodowe z powodzeniem zastęują kable miedziane. Gdybyśmy w stu procentach korzystali ze światłowodów, można by tworzyć sieci, bez zwracania uwagi na odległości. Nie ma bowiem w tym przypadku obaw o jakiekolwiek zakłócenia. Światłowód bowiem, jak sama nazwa wskazuje, za nośnik infor,macji wykorzystuje światło. Produkcja takiego kabla, jest jednak bardziej skomplikowana i wymaga większej precyzji, stąd jego wyższa cena. Także  urządzenia sieciowe, które współpracuję z kablami światłowodowymi są dużo droższe, od ich odpowiedników pracujących z sygnałami elektrycznymi. Z racji dużych kosztów, na obecny moment kabel światłowodowy transmisyjny wykorzystywany jest sporadycznie, w największej potrzebie. Na pewno jednak jest to przyszłościowy sposób tworzenia sieci i będzie on w nadchodzącyh latach wypierał standardowe i mniej skuteczne rozwiązania. Wszystko bowiem przemawia za światłowodami- ich lekkość, odporność na warunki zewnętrzne, większa szerokość pasmowa i tak dalej. Teraz tylko trzeba pomysłu na zoptymalizowanie kosztów oraz czasu na wykwalifikowanie odpowiedniej ilości ekspertów.

Kable światłowodowe są przyszłością dla przewodowego przesyłu danych. Wszystko przemawia na ich korzyść z wyjątkiem jednego, ceny. Jest jednak praktycznie pewne, że za kilka lat miedziane kable zostaną wyparte przez światłowody. Zwyczajnie będzie się to bardziej opłacać, a przy dużej ilości zamówień, ich produkcja również stanieje.