Nawozy dla uprawy ziemniaków

Ziemniaki w naszym kraju to podstawa diety. Aby plony ziemniaków były jak największe i nie brakowało ich w żadnym domu, pola uprawne trzeba nawozić. Wspieranie nawozami ziemniaków staje się coraz popularniejsze ponieważ te rośliny wykazują bardzo duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze.

Prawidłowe nawożenie pól ziemniaczanych

nawożenie ziemniakówNowoczesne nawozy nie tylko zwiększają plony, ale też skupiają się na uodpornieniu roślin na szkodniki i choroby. Oprócz tego mają wpływ na późniejsze przechowywanie już zebranych bulw. Istnieje kilka szkół nawożenia. Najbardziej popularne to nawożenie ziemniaków azotem. Wpływa on na jakość plonów. W tym wypadku najważniejszy jest jednak umiar. Nieodpowiednio dobrana dawka nawozu, czyli tak zwane przenawożenie, ma odwrotny skutek do zamierzonego. Rośliny wolniej się rozwijają, znacznie wydłuża się okres ich wegetacji. Ostatecznie rośliny wydają plon o gorszej jakości. Każdy rolnik powinien wiedzieć, że bardzo zły wpływ na ziemniaki ma chlor. Dlatego trzeba korzystać z nawozów, które nie zawierają w swoim składzie tego pierwiastka. Oprócz samych nawozów ważna jest gleba na jakiej zasadzono ziemniaki. Są to rośliny, które do rozwoju potrzebują gleby z dużą zawartością próchnicy. Dodatkowo można wspierać rozwój roślin wysypując na polu uprawnym obornik. Im większa ilość bulw ziemniaka przy jednej roślinie tym większy plon. Dla ich rozwoju potrzebny jest fosfor, miedź lub magnez. Stosuje się je w momencie kiedy na roślinach pojawiają się pąki kwiatowe.

Jeśli pojawia się problem w postaci złych warunków atmosferycznych często wykorzystuje się nawozy biostymulujące. W okresie kiedy zebrane ziemniaki są już przechowywane, zalecane jest stosowanie nawozów z domieszką wapnia. Dzięki temu ziemniaki nie więdną ani nie gniją.