Nieodłączna część każdego balkonu

 

Woda deszczowa potrafi narobić wiele szkód, dlatego należy zabezpieczyć cały dom, łącznie ze wszystkim balkonami i tarasami przed jej działaniem. Wielu ludzi robi różnego rodzaju izolacje oraz odwodnienie całego budynku zapominając o odizolowaniu od deszczówki balkonów. Skutkuje to uszkodzeniami płyty balkonowej lub tarasowej po dłuższym czasie działania na nią wody.

Odpowiednia izolacja balkonów

profil balkonowyOdizolowanie balkonu nie jest rzeczą trudną ani kosztowną, tym bardziej nie powinno się jej pomijać, zwłaszcza gdy chcemy mieć poprawnie funkcjonujący i bezpieczny balkon. Całą płytę balkonu możemy zabezpieczyć przy pomocy izolacji płynnych takich jak np. folia w płynie, które zatyka wszystkie pory betonu, nie pozwalając dostać się do środka wodzie. Jeśli cała płyta jest już zabezpieczone od obu stron, należy przejść od zrobienia izolacji krawędzi balkonu, najlepiej sprawdzi się w tej sytuacji profil balkonowy, który działa jak swego rodzaju rynna. Cała płyta balkonowa jest tak zaprojektowana, aby miała delikatny, prawie niezauważalny spad w kierunku jej końca, dzięki czemu woda swobodnie będzie po niej spływać, a następnie zostanie odprowadzona na zewnątrz konstrukcji przez profil tarasowy. Profile wykonane są z metalu odpornego na działanie wilgoci, materiał ten nie koroduje pod wpływem wody, przez co żywotność takiego profilu jest bardzo długa. Montaż tego rodzaju okuć balkonów odbywa się przy pomocy specjalnych dybli do betonu wykonany ze stali nierdzewnej.

Profile do okucia balkonu możemy kupić w sklepach budowlanych. Koszt okucia balkonu o średniej wielkości to zaledwie kilkadziesiąt złotych, a naprawdę warto, ponieważ wydłuży żywotność betonu o kilkadziesiąt procent. Taką dodatkową zaletą takich profili jest to, że balkon z nim poza tym, że jest bezpieczniejszy, to lepiej wygląda.