Projekty automatycznych urządzeń i ich bezpieczeństwo

 

Zapewnienie wysokiej jakości warunków BHP związane jest z wykorzystywaniem nowoczesnych urządzeń, które są projektowane z myślą o jak największym bezpieczeństwie. W jaki sposób projektuje się taśmy produkcyjne? Co zawierają wysokiej jakości pompy i przepustnice?

O automatyce przemysłowej i bezpieczeństwie

automatyka przemysłowaCoraz większy nacisk kładzie się na jak największą automatyzację czynności. Jednym z argumentem jest unikanie zagrożeń, na które mogą być narażone osoby pracujące. Bardzo ważnym, wspólnym elementem, który występuje w wielu maszynach jest przycisk odcinający zasilanie. Jest to nieodłączny element frezarek, czy wtryskarek. Wysokiej jakości automatyka przemysłowa zawiera przycisk lub dźwignię w takim miejscu, żeby można było wystarczająco szybko reagować. W przypadku taśm produkcyjnych chodzi z kolei o takie zaprojektowanie cyklu produkcyjnego, by elementy na niej umieszczone nie zagrażały pracownikom. Tyczy się to zwłaszcza elementów ostrych. Ważną sprawą jest też dbanie o działanie poszczególnych podzespołów. Chodzi przede wszystkim o jak najłatwiejsza konstrukcję, by ewentualne serwisowanie przebiegało sprawnie i bez komplikacji. Istotną sprawą są też pompy różnego typu i przepustnice, bo jest to automatyka, od której zależy często jakość i bezpieczeństwo pracy. W tym przypadku, stosuje się specjalistyczne materiały z tworzywa sztucznego, które muszą wykazywać odpowiednie parametry elastyczności i trwałości na uszkodzenia.

Przede wszystkim, projektanci skupiają się na tych urządzeniach, które przewodzą gazy, gorące ciecze lub inne. Warto też pamiętać, że nawet gorąca woda może być zagrożeniem, jeśli urządzenie ją przewodzące jest niesprawne. Odpowiednie zaangażowanie w pracę zawiera więc system sprawnej komunikacji między osobami wykonującymi czynności.