Podczas wysokościowych prac remontowych lub budowlanych ryzyko wypadku jest znacznie większe niż przy podobnych czynnościach wykonywanych na poziomie gruntu. Wymagane jest więc stosowanie restrykcyjnych zasad dotyczących bezpieczeństwa oraz środków zapobiegawczych, a także ostrożność ze strony samego robotnika.
Jak uchronić się przed upadkiem?
Jednym z rodzajów prewencji jest wykorzystywanie tak zwanych poziomych systemów asekuracyjnych, opartych głównie na linach i siatkach ochronnych. Najlepiej sprawdzają się one w przypadku robót na dachach o małym spadzie: niektórych budynków, wagonów pociągowych. Ich zadaniem jest chronienie pracownika przed upadkiem z wysokości w wyniku znalezienia się poza krawędzią stabilnego podłoża. System asekuracji dachowej przewiduje też zespół środków zapobiegawczych używanych w przypadku dachów stromych. W ich skład wchodzą między innymi haki zabezpieczające, ławy kominiarskie, urządzenia kotwiczące oraz specjalne pomosty do przemieszczania się po płaszczyźnie. Dodatkowo, każdy robotnik wysokościowy powinien być wyposażony w specjalny kombinezon, szelki bezpieczeństwa oraz linę kotwiczącą. Innym ważnym elementem zapobiegawczym są bariery ochronne, montowane najczęściej w okolicach krawędzi dachu. Projektowane są one w taki sposób, by bez problemu utrzymać ciężar opierającego się o nie człowieka, nawet jeśli wpadnie na nie z lekkim impetem – na przykład w wyniku potknięcia.
Niezależnie od rodzaju prac prowadzonych na wysokości, należy zachować szczególną rozwagę – moment dekoncentracji może okazać się fatalny w skutkach. Bezpieczeństwo zawsze musi stanowić kwestię priorytetową, a co za tym idzie stosowanie systemów asekuracyjnych nie powinno być traktowane przez pracodawców i robotników jako opcja, lecz jako konieczność.